Kedy píšeme i a kedy y?
Samohlásku i, í môžeme v slovenčine zaznačovať ako i, í („mäkké i“) alebo y, ý („ypsilon“). Ypsilon píšeme v domácich aj cudzích slovách. Základné pravidlo hovorí, že tvrdé y píšeme po tvrdých spoluhláskach a mäkké i po mäkkých spoluhláskach. Po obojakých spoluhláskach môže nasledovať i alebo y. Slová, v ktorých sa po obojakej spoluhláske nachádza ypsilon, označujeme ako vybrané slová.
Príklady najčastejších pravopisných chýb
Časté chyby pri písaní i a y sa týkajú najmä tých slov, pri ktorých neplatia pravidlá o spoluhláskach. Nejasnosti môžu nastať pri skloňovaní, pridávaní prípon, ako aj v závislosti od kontextu vety. Ak vám „íčka” v slovenčine dávajú zabrať, dobrý dojem z vášho textu zabezpečí profesionálna korektúra. Ktorým chybám by ste sa mali vyhýbať?
Zámená takýto, akýsi, ktorýsi
Pri určovaní správneho i/y v týchto slovách pomôže, ak odstránime koncovky -to a -si. Slová taký, aký, ktorý skloňujeme podľa vzoru pekný. Ak by veta bez koncovky vyzerala takto: Takí skvelí futbalisti (ide o množné číslo), použijeme mäkké í aj vo vete s koncovkou -to: Takíto skvelí futbalisti. V jednotnom čísle použijeme y – Taký skvelý futbalista – Takýto skvelý futbalista.
Pri skloňovaní
Niektoré podstatné mená mužského rodu vytvárajú nejasnosti hlavne pri skloňovaní. Príkladom sú slová, ktoré sa skloňujú podľa vzoru dub vo všetkých pádoch okrem lokálu. Skloňovanie v lokáli je v tomto prípade podľa vzoru stroj, prípona sa mení na i. Obe podoby slov hoteli/hotely, interiéri/interiéry, kontajneri/kontajnery sú spisovné, netreba ich však zamieňať. Mäkké i píšeme v lokáli jednotného čísla – Ubytoval sa v hoteli. Ypsilon píšeme v nominatíve množného čísla – Na ulici boli dva hotely.
Pri vykaní
Boli ste s našou službou spokojný? Či skôr spokojní? Ak sa prihovárame viacerým ľuďom, používame v prídavnom mene mäkké i. Ak vykáme jednému človeku, použijeme tvrdé y. Existujú však situácie, v ktorých veľa ľudí zneistie aj pri tomto jednoduchom pravidle.
Pokiaľ ide o všeobecný text na vašej webstránke, v príspevkoch na sociálnej sieti či v e-mailoch pre zákazníkov, používame y. Otázku „Boli ste spokojný?” (napríklad v dotazníku spokojnosti) totiž kladieme iba jednému človeku, konkrétnemu zákazníkovi. Ak by sme podobný dotazník odoslali zástupcovi skupiny a pýtame sa na spokojnosť viacerých ľudí, môžeme použiť mäkké i.
Výnimky z pravidla
V slovenčine nájdeme mnohé slová, v ktorých píšeme po mäkkej spoluhláske tvrdé y a naopak, po tvrdej mäkké. Do slov kilogram, kino, tiger, gitara či rituál ypsilon skutočne nepatrí. Píšeme ho však v slovách cyklistika, cylinder, cynizmus a ďalších.
Dvojice slov s rôznym významom
- Tip – odhad / typ – druh,
- bit – jednotka informácie / byt – príbytok,
- tím – skupina / tým – tvar zámena to,
- bistro – reštaurácia / bystro – rezko, dôvtipne,
- vír – vodná krútňava / výr – sova,
- mi – mne / my – všetci,
tikať – zvuk hodín / tykať – opak vykania (tykám známym).