Gramatické pády a skloňovanie
Zmeny podstatného mena v závislosti od pádu sa nazývajú skloňovanie. Slovenčina má 7 pádov, no používa sa iba 6 z nich. Sú to: nominatív, genitív, datív, akuzatív, lokál a inštrumentál. Každý pád má aj pádové otázky, ktoré nám pomáhajú vytvoriť správny tvar slova vo vete.
Okrem gramatických pádov používame aj vzory, podľa ktorých podstatné mená skloňujeme. Jedno podstatné meno zvyčajne skloňujeme podľa jedného vzoru, napríklad slovo mama skloňujeme vo všetkých pádoch podľa vzoru žena. Poznáme však aj také slová, ktoré sa skloňujú nepravidelne a koncovky meníme v závislosti od pádu.
Špecifiká lokálu
Na lokál sa pýtame pádovými otázkami (o) kom? (o) čom?. Tento pád je špecifický tým, že na rozdiel od ostatných pádov stojí vždy len s určitými predložkami. V slovenčine sa používa po predložkách: na (čom?), o (čom?), po (čom?), pri (čom?), v (čom?).
Príklady skloňovanie v lokáli
Skloňovanie niektorých podstatných mien v lokáli je náročné najmä v prípade, ak na konci slova „môže” byť písmeno i, y alebo e. Aspoň sa to mnohým ľuďom v bežnej konverzácii zdá. Slová nám môžu znieť prirodzene vo všetkých troch prípadoch, napríklad o hotele, o hoteli či dokonca o hotely. Správna je však iba jedna z týchto možností.
Podstatné mená zakončené na -l a -r
Napríklad: hotel, e-mail, interiér, server
Mužské neživotné podstatné mená zakončené na -l, -r sa skloňujú podľa vzoru dub, podľa vzoru stroj alebo majú zmiešané skloňovanie, čiže niektoré prípony vznikajú podľa vzoru stroj, iné podľa vzoru dub.
Slovo hotel sa skloňuje podľa vzoru dub, ale v lokáli jednotného čísla má pádovú príponu -i ako vzor stroj. V lokáli bude preto správne skloňovanie nasledovné: Rozprával o hoteli, v ktorom strávil dovolenku. V tomto prípade je v lokáli mäkké i. Hotely s ypsilonom použijeme iba v nominatíve množného čísla: Postavili dva nové hotely.
Podstatné mená zakončené na -ar, -ir, -or
Napríklad: traktor, semafor, kar
Neživotné podstatné mená zakončené na -ar, -ir, -or, v ktorých samohláska -o- nie je pohyblivá, skloňujeme pravidelne podľa vzoru dub. Ak vás teda trápi dilema, či je spisovné o traktore alebo o traktori, vedzte, že správna je prvá možnosť: Rozprával o novom traktore. Aj tu platí, že nominatív množného čísla má tvar (dva) traktory.
Skloňovanie priezvisk v lokáli
V slovenčine máme veľa priezvisk, ktoré majú formu vzťahových prídavných mien, ako sú priezviská Jesenský, Orlický, Slavkovský…. Takéto priezviská skloňujeme ako vzťahové prídavné mená podľa vzoru pekný. V lokáli budú mať tvar o Jesenskom, o Orlickom, o Slavkovskom. Priezviská zakončené na -o, napríklad Botto, Krasko, Ferko, skloňujeme podľa vzoru chlap. V lokáli budú mať tvar o Bottovi, o Kraskovi, o Ferkovi. Ženské priezviská odvodené od mužských prostredníctvom prípony -ová budú mať v lokáli jednotného čísla koncovku -ovej.
Skloňovanie v cudzích jazykoch
Rovnako ako slovenčina, aj mnohé cudzie jazyky skloňujú podstatné mená v závislosti od gramatických pádov. Niektoré majú pádov menej, iné viac. Všetky sa však riadia vlastnými pravidlami, ktoré treba dodržiavať aj pri prekladoch. Netreba preto zabúdať, že korektúra rodeným hovorcom je dôležitá pri každom preklade.