Ukrajinčina je jedným z východoslovanských jazykov a hovorí ňou viac ako 30 miliónov ľudí, najmä na Ukrajine, kde je úradným jazykom. Jazyk má dlhú históriu, ktorá siaha až k staroslovančine, z ktorej sa vyvinula spolu s ruštinou a bieloruštinou.
Napriek tomu, že sa v určitých obdobiach musela ukrajinčina potýkať s potlačovaním a nahrádzaním ruštinou, prežila vďaka odhodlaniu Ukrajincov zachovať si vlastnú kultúru a jazykovú identitu. Jazyk dnes zažíva rozkvet a používanie ukrajinčiny sa rozširuje vo verejnom a kultúrnom živote.
Jednou z pozoruhodností je, že ukrajinčina má viac spoločných rysov s poľštinou, bieloruštinou dokonca aj so slovenčinou, než s ruštinou. Používa cyrilické písmo, ale s niekoľkými odlišnými písmenami. Ukrajinčina používa písmeno „ґ“, ktoré sa v ruštine nevyskytuje. Toto písmeno predstavuje zvuk [g], zatiaľ čo v ruštine sa používa „г“ na vyjadrenie zvuku [h].
Ukrajinčina je tiež známa svojou melodickosťou a charakteristickým dôrazom na samohlásky, čo jej dodáva zaujímavú a príjemnú intonáciu. Výrazný vplyv na jej slovnú zásobu mali rôzne jazyky, ako poľština, turečtina a aj rumunčina.
Prekladač zo slovenčiny do ukrajinčiny umožňuje v priebehu pár sekúnd vyjadriť myšlienky v ukrajinčine a podporuje lepšie porozumenie medzi Slovákmi a Ukrajincami.