Čeština je západoslovanský jazyk, ktorým hovorí viac než 10 miliónov ľudí. Jazyk patrí k najstarším spisovným jazykom v strednej Európe. Najstaršie písomné doklady s prvkami češtiny pochádzajú už z 12. storočia. Prvé rozsiahlejšie literárne diela v češtine sa začali objavovať v 14. storočí, najmä v súvislosti s pôsobením Jána Husa.
Čeština má dlhú literárnu a kultúrnu tradíciu, pričom jej najvýznamnejší rozvoj nastal v období národného obrodenia v 19. storočí. Českí literáti, ako Karel Hynek Mácha či Božena Němcová, prispeli k rozvoju moderného jazyka, ktorý je dnes štandardom v Českej republike. Jazyk prešiel niekoľkými reformami pravopisu, ktoré ho zjednodušili a prispôsobili potrebám modernej spoločnosti.
Ako jediný jazyk na svete má v abecede písmeno „ř“ s unikátnou výslovnosťou. Tento zvuk sa nevyskytuje v žiadnom inom jazyku a je kombináciou „r“ a „ž.“ Pre cudzincov, vrátane Slovákov, je často náročné naučiť sa ho správne vyslovovať.
Slovenčina a čeština majú dlhú spoločnú históriu, keďže Česi a Slováci žili v spoločnom štáte – Československu. Oba národy si vytvorili hlboké jazykové väzby, ktoré pretrvávajú dodnes.
Aj keď sú si čeština a slovenčina veľmi podobné, medzi týmito jazykmi existuje množstvo odlišných slov, ktorých význam nemusí byť Slovákom známy.
Prekladač z češtiny do slovenčiny je neoceniteľný pre tých, ktorí potrebujú porozumieť českým textom alebo správne prekladať medzi týmito dvoma blízkymi, no stále významovo i gramaticky odlišnými jazykmi.