Nemčina patrí medzi najdôležitejšie európske jazyky. Ako svojím materinským jazykom ňou hovorí približne 100 miliónov ľudí. Úradným jazykom nie je len v Nemecku, ale aj v Rakúsku, Švajčiarsku, Lichtenštajnsku a Luxembursku. Používajú ju aj menšie komunity na severe Talianska (Južné Tirolsko) či v Belgicku. Vďaka svojmu historickému vplyvu a súčasnej ekonomickej sile Nemecka sa nemčina stala jedným z kľúčových jazykov v obchode, diplomacii a technológii v Európe.
Nemčina má veľmi presnú štruktúru a hoci gramatika môže pôsobiť zložito, poskytuje veľkú presnosť vo vyjadrovaní. Medzi bežnými i profesionálnymi hovoriacimi sú legendárne nemecké zložené výrazy. Dajú síce zabrať svojou dĺžkou, no dokážu definovať veci s neuveriteľnou precíznosťou – napríklad výraz „Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz“ bol kedysi oficiálnym názvom pre nariadenie týkajúce sa kontroly označovania hovädzieho mäsa.
Napriek povesti náročného jazyka má nemčina aj veľa krásnych a hlbokých výrazov, ako napríklad „Fernweh“, ktorý označuje túžbu po cestovaní a objavovaní nových miest.
Nemčina je tiež veľmi kreatívnym jazykom, čo sa odráža v bohatom literárnom dedičstve, vrátane diel od velikánov ako Johann Wolfgang von Goethe, Friedrich Schiller a Thomas Mann. Títo autori nielenže definovali nemeckú literatúru, ale mali celosvetový vplyv. V modernej dobe je nemčina hlavným jazykom pre mnoho významných vedeckých publikácií, najmä v oblasti chémie, fyziky a strojárstva, čo dokazuje jej dôležitosť vo vedeckej komunite.