Na svete existuje viac než 7 000 jazykov
Podľa odborníkov sa dnes na svete hovorí 7 117 jazykmi. Toto číslo sa neustále vyvíja, jazyky sú v pohybe a my sa o nich učíme každý deň viac a viac. Jazyky aj naďalej vymierajú, vznikajú nové a navzájom sa ovplyvňujú. V súčasnosti je ohrozených zhruba 40 % jazykov, často s menej ako 1 000 hovoriacimi.
Najväčším problémom pri sčítaní jazykov je oddelenie dialektov jazyka od samostatných jazykov. Keďže pôvodcami väčšina jazykov sú jazykové rodiny a prajazyky, na začiatku svojho vzniku boli považované za nárečia. Môžeme tak predpokladať, že aj dnešné rozšírené nárečia buď zaniknú, alebo sa vyvinú do samostatného jazyka.
Najpoužívanejšie jazyky sveta
Medzi najpoužívanejšie jazyky na svete patrí mandarínska čínština s približne 1,2 miliardami rečníkov. Nasleduje španielčina so 460 miliónmi rečníkov. Do celého sveta sa rýchlo rozširuje angličtina – jazyk cestovných, obchodných a medzinárodných rokovaní, zároveň tiež najpoužívanejší jazyk na internete. Medzi 10 najrozšírenejšími jazykmi sveta nájde svoju rodnú reč asi polovica svetovej populácie.
Jazyky s najmenším počtom hovoriacich
Medzi najmenej používané, no stále živé jazyky, patrí napríklad jazyk taushiro. Reč kmeňa, ktorý vymizol v džungli Amazonského pralesa v Peru, dnes pozná iba jediný muž. Je ním Amadeo García García, ktorý bol v roku 2017 v New York Times označený za posledného žijúceho rečníka. Podobný osud postihol aj jazyk tanema na Solomonských ostrovoch. Okrem posledného hovoriaceho existuje asi 150 ľudí patriacich k etnickej skupine, ktorej rodnou rečou bol kedysi jazyk tanema.
Krajiny so stovkami jazykov
Distribúcia jazykov po svete nie je rovnomerná. Niektoré krajiny zaznamenávajú vyšší počet hovorených jazykov ako iné, napríklad:
- Papua-Nová Guinea – lingvisticky najrozmanitejšia krajina na svete, v ktorej sa hovorí viac než 840 jazykmi. Niektoré z nich majú menej ako 1 000 hovoriacich.
- Indonézia – hovorí sa v nej úradnou indonézščinou a 708 ďalšími, prevažne regionálnymi jazykmi.
- Nigéria – dorozumiete sa tu 527 jazykmi, Nigéria má však aj mnoho ďalších, málo zdokumentovaných jazykov.
- India – má najviac oficiálnych jazykov krajiny, a to 22.
Koľko jazykov už zaniklo?
V minulosti (druhé tisícročie pred naším letopočtom) vymrelo iba sedem jazykov. Je celkom ľahké pochopiť, prečo je toto číslo také malé. Medzi krajinami a kontinentmi sa pohyboval malý počet ľudí, jazyky sa preto navzájom neovplyvňovali. Keď sa však pozrieme do modernej doby, jazyky vymierajú oveľa rýchlejšie. Iba v 20. storočí vyhynulo najmenej 110 jazykov. Existujú tiež historické, alebo reliktné jazyky, ktoré sa zachovali iba na malom území, alebo ich pozostatky nájdeme v iných jazykoch.