Pre tento účel vznikli jasne definované a široko akceptované jazykové stupnice, ktoré pomocou štandardizovaných kritérií umožňujú zistiť úrovne znalostí jazyka.
Najrozšírenejšie jazykové stupnice
Na globálnej úrovni sú najpoužívanejšie tri všeobecne uznávané škály jazykových znalostí. Zatiaľ čo na americkom kontinente sú to Interagency Language Roundtable scale a American Council on the Teaching of Foreign Languages scale, v európskych podmienkach je najpoužívanejšou škálou Common European Framework of Reference for Languages (Spoločný európsky referenčný rámec pre jazyky).
American Council on the Teaching of Foreign Languages scale (skratka ACTFL)
Používa sa prevažne v Spojených štátoch, najmä na akademickej pôde a na certifikáciu učiteľov. Hodnotí jazykové znalosti v hovorení, písaní, počúvaní a čítaní.
ACTFL má štyri hlavné úrovne jazyka:
- novice – začiatočník,
- intermediate – stredne pokročilý,
- advanced – pokročilý,
- superior – expert.
V prvých troch úrovniach sú ďalšie podrozdelenia na úroveň low, mid a high.
Interagency Language Roundtable scale (skratka IRL)
Škála ILR sa primárne používa na vládnej úrovni USA a pridružených inštitúciách, čo odráža jej praktický prístup k jazykovým znalostiam v profesionálnych a vládnych funkciách, napríklad v diplomacii.
Zahŕňa šesť úrovní znalostí jazyka:
- 0 (žiadna znalosť),
- 1 (základná znalosť),
- 2 (obmedzená pracovná znalosť),
- 3 (profesionálna pracovná znalosť),
- 4 (úplná pracovná znalosť),
- 5 (natívna alebo bilingválna znalosť).
Common European Framework of Reference for Languages (skratka CEFR)
Škála CEFR sa používa predovšetkým v európskych podmienkach. Hoci metodika hodnotenia jazykových zručností je odlišná, výhodou CEFR v porovnaní s ACTFL a ILR je univerzálnejšie použiteľný rámec. Preto získava čoraz viac uznania aj na svetovej úrovni. Používa sa na rôzne účely vrátane tvorby učebných osnov, nastavenia cieľov jazykového vzdelávania, ale aj hodnotenie znalostí jazyka v profesionálnom kontexte.
CEFR rozlišuje šesť hlavných úrovní jazykovej zdatnosti:
- A1 – Začiatočník – schopnosť komunikácie je obmedzená na základné frázy a výrazy týkajúce sa bežných potrieb. Človek dokáže formulovať jednoduché otázky a odpovede.
- A2 – Elementárny – človek rozumie jednoduchým frázam a často používaným výrazom súvisiacim s každodennými oblasťami. Dokážu komunikovať v jednoduchých a rutinných situáciách a vytvárať jednoduché vety o sebe, svojom rodinnom prostredí a iných známych témach.
- B1 – Stredne pokročilý – hovoriaci samostatne zvláda väčšinu situácií, ktoré nastávajú pri cestovaní do krajiny, kde sa jazyk používa. Dokáže porozumieť hlavným bodom jasne artikulovanej reči na jemu blízke témy, dokáže o nich vytvoriť súvislý text, opísať zážitky či udalosti.
- B2 – Pokročilý – na tejto úrovni hovoriaci rozumie zložitejším textom a rozpráva s určitou spontánnosťou a plynulosťou, dokáže používať jazyk v sociálnych, akademických a pracovných situáciách, argumentovať a obhajovať svoje názory.
- C1 – Pokročilý profesionál – hovoriaci dokáže porozumieť dlhým a náročným textom, rozpoznáva aj skryté významy. Vyjadruje sa plynulo a spontánne bez väčších ťažkostí a používa jazyk voľne v sociálnych, akademických a profesionálnych kruhoch.
- C2 – Expert – najvyšší stupeň jazykovej kompetencie predstavuje schopnosť ľahko pochopiť takmer všetko, čo človek počuje alebo číta, informácie dokáže zhrnúť, pričom sa vyjadruje spontánne, plynule a presne.
Ako zistiť úroveň znalosti jazyka
Ak potrebujete zistiť úroveň znalostí v konkrétnom jazyku pre vlastné potreby, môžete absolvovať niektorý z dostupných online testov. Interpretácia výsledkov je jednoduchá, pretože mnohé z nich sú založené na štandardoch CEFR.
Pre oficiálne účely však úrady, inštitúcie, univerzity alebo aj potenciálny zamestnávateľ môžu požadovať certifikát o vykonaní jazykovej skúšky. Tieto skúšky sú uznávané po celom svete a hoci majú vlastné hodnotiace systémy, mnohé sa začali porovnávať so štandardmi CEFR.
- IELTS a TOEFL sú štandardizované testy pre anglický jazyk. Výsledky a skóre z testovania sa dá interpretovať v súlade s úrovňami CEFR.
- DELE pre španielsky jazyk sú skúšky navrhnuté podľa úrovní CEFR. Certifikát zodpovedá označeniam úrovne A1 až C2.
- DELF/DALF pre francúzsky jazyk sú úzko zosúladené s CEFR, pričom každá skúška zodpovedá konkrétnej úrovni od A1 až po C2.
- Goethe-Zertifikat na overenie znalosti nemeckého jazyka je tiež zosúladený s úrovňami CEFR a certifikát uvádza úrovne od A1 po C2.