Definícia dočasnej pracovnej neschopnosti
Dočasnú pracovnú neschopnosť osoby posudzuje a rozhoduje o nej ošetrujúci lekár.
Dočasnú PN uznáva lekár z dôvodu choroby, pracovného úrazu, úrazu, choroby z povolania, iného všeobecného ochorenia alebo z dôvodu nariadeného karanténneho opatrenia.
V prípade, že sa práceneschopnosť týka ochorenia COVID-19, informujte svojho lekára najskôr telefonicky. Po skončení karanténnych opatrení a PN vám vystaví aj potvrdenie o prekonaní COVID-19.
Ak príslušný ošetrujúci lekár rozhodol o dočasnej pracovnej neschopnosti osoby, vystaví Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti na predpísanom tlačive a určí osobe liečebný režim.
Dočasná pracovná neschopnosť sa začína dňom, v ktorom príslušný ošetrujúci lekár zistil chorobu, ktorá vyžaduje dočasnú pracovnú neschopnosť.
Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti
Ak ochoriete a navštívite lekára, vystaví vám päťdielne tlačivo Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti. Nižšie vám vysvetlíme, na čo slúžia jednotlivé časti tohto potvrdenia.
I. diel
Legitimácia dočasnej pracovnej neschopnosti – zelený lístok – doklad si nechávate počas celej doby dočasnej PN. Lekár sem zaznamenáva údaje o povolených vychádzkach a plánovaných kontrolách. Pri ukončení dočasnej PN legitimáciu odovzdáte lekárovi.
II. diel
Žiadosť o nemocenské alebo úrazový príplatok – červený lístok – tlačivo, ktorým môžete žiadať o nemocenskú dávku, ak dočasná pracovná neschopnosť vznikla v dôsledku pracovného úrazu. Vyplnenú žiadosť musíte podpísať a predložiť buď svojmu zamestnávateľovi alebo priamo Sociálnej poisťovni.
II.a
Žiadosť o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca – čierny lístok – žiadosť zamestnanca o náhradu príjmu pri dočasnej PN. Toto tlačivo spolu s II. dielom odovzdáva zamestnanec zamestnávateľovi.
III. diel
Hlásenie pre pobočku Sociálnej poisťovne – druhý zelený lístok – toto tlačivo na začiatku PN posiela lekár Sociálnej poisťovni do evidencie dočasne práceneschopných poistencov.
IV. diel
Hlásenie zamestnávateľovi a pobočke Sociálnej poisťovne o skončení dočasnej pracovnej neschopnosti – druhý čierny lístok – lekár vám tlačivo vystaví v deň ukončenia dočasnej pracovnej neschopnosti. Podpíšete ho a odovzdáte Sociálnej poisťovni. Ak ste zamestnanec, musíte si pred odovzdaním nechať tlačivo potvrdiť od zamestnávateľa.
Vzor tlačiva pre potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti
Na nasledujúcich odkazoch nájdete vzory tlačív a formuláre:
Kto má nárok na náhradu príjmu počas choroby
Nárok na náhradu príjmu od zamestnávateľa má počas dočasnej PN každý zamestnanec, ktorý spĺňa podmienky nároku na náhradu príjmu.
Podmienky nároku na náhradu príjmu počas choroby
Zamestnanec musí:
- byť uznaný za dočasne PN,
- nevykonávať počas tohto obdobia zárobkovú činnosť a nedosahovať počas obdobia príjem z tejto činnosti,
- nepoberať v tom čase nemocenské, materské alebo rodičovský príspevok (neplatí, ak počas poberania rodičovského príspevku zamestnanec súčasne vykonáva činnosť zamestnanca),
Povinnosti počas práceneschopnosti
Ak ste uznaný za dočasne práceneschopného, ste povinný dodržiavať liečebný režim, ktorý vám určil ošetrujúci lekár. Ten vás informuje, v akom rozsahu môžete vykonávať bežné denné aktivity. Nesmiete však vykonávať zárobkovú činnosť, na ktorú ste bol uznaný dočasne práceneschopným, musíte dodržiavať čas povolených vychádzok a v určený deň sa musíte dostaviť na kontrolnú prehliadku lekárovi.
Kontrola počas práceneschopnosti
Riadne dodržiavanie liečebného režimu kontroluje od 11. dňa PN Sociálna poisťovňa. Kontrolu realizuje na základe podnetu posudkového lekára, ošetrujúceho lekára, zamestnávateľa či inej osoby.
Kedy zaniká nárok na nemocenské dávky
Návod, ako požiadať o nemocenské dávky, nájdete na stránke Sociálnej poisťovne.
Nárok na nemocenské zaniká ukončením dočasnej pracovnej neschopnosti, a to najneskôr:
- uplynutím 52 týždňov od vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti, t. j. uplynutím podporného obdobia (do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej PN, ak patria do obdobia 52 týždňov pred jej vznikom. Ak nemocenské poistenie trvalo aspoň 26 týždňov od skončenia poslednej dočasnej pracovnej neschopnosti a poistencovi počas tohto obdobia nevznikla dočasná pracovná neschopnosť, predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti sa do podporného obdobia nezapočítavajú.)
- dňom právoplatnosti rozhodnutia súdu, podľa ktorého bol poistenec právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, v ktorého dôsledku sa stal dočasne práceneschopným
- dňom smrti poistenca
Spôsob vyplácania nemocenských dávok
Nemocenské dávky vypláca Sociálna poisťovňa niekoľkými spôsobmi:
- na účet príjemcu nemocenského v banke alebo pobočke zahraničnej banky,
- na žiadosť príjemcu sa nemocenské vypláca v hotovosti, prostredníctvom peňažného poukazu na výplatu alebo okresného okruhu
- na písomnú žiadosť poberateľa sa nemocenské poukazuje na účet manžela (manželky) v banke, ak má v čase poberania nemocenského právo disponovať s finančnými prostriedkami na tomto účte a ak s týmto spôsobom manžel alebo manželka súhlasí.
Kedy je nutné vrátiť nemocenské dávky
Nemocenské dávky alebo ich časť je poistenec povinný vrátiť odo dňa, od ktorého mu nepatrili v poskytovanej sume, najmä ak:
- si nesplnil povinnosť uloženú zákonom (napr. nepreukázal rozhodujúce skutočnosti),
- prijímal dávku alebo jej časť, hoci vedel alebo mal z okolností predpokladať, že sa vyplatila neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrila (napr. nemocenské mu pobočka vyplatila z vyššieho denného vymeriavacieho základu, ako bol uvedený v rozhodnutí o priznaní nemocenského)
- vedome spôsobil, že sa nemocenské alebo jeho časť vyplatilo neprávom alebo vo vyššej sume ako patrilo (napr. neoznámil, že bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, pri ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, neoznámil pobočke, že je nemocensky poistený aj podľa právnych predpisov niektorého z členských štátov EÚ a pod.)
Najčastejšie chyby pri PN-ke
Ak máte uzatvorených viac pracovnoprávnych vzťahov, z ktorých vám vzniklo nemocenské poistenie, alebo ak má okrem poistenia z titulu zamestnanca aj nemocenské poistenie z titulu SZČO, informujte o tom svojho ošetrujúceho lekára. Ten musí vystaviť pre každé nemocenské poistenie samostatné potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti.
Ak PN trvá aj do ďalšieho mesiaca poberáte zo Sociálnej poisťovne nemocenskú dávku, musíte si ku koncu mesiaca nechať u lekára vystaviť Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti (prechodový lístok). Podpísané potvrdenie neodkladne odovzdajte Sociálnej poisťovni príslušnej podľa sídla zamestnávateľa.
Pri vyplňovaní Potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti dbajte na správne a dôsledné vyplnenie vašich osobných a kontaktných údajov, aktuálnej adresy trvalého pobytu, miesta, kde sa budete zdržiavať počas PN.
V prípade, že ktorýkoľvek z dokumentov súvisiacich s dočasnou pracovnou neschopnosťou potrebujete preložiť do cudzieho jazyka, obráťte sa na nás. Radi pre vás pripravíme bežný preklad na osobné účely alebo úradné preklady na oficiálne účely a styk so štátnou správou.
Kontaktujte nás