Čo je to potvrdenie o bezinfekčnosti
Potvrdenie o bezinfekčnosti je písomný dokument, ktorý môžu vyžadovať napríklad školy alebo váš zamestnávateľ. Potvrdenie sa predkladá s cieľom zabezpečiť bezpečné prostredie v školských zariadeniach, priestoroch a prevádzkach zamestnávateľa, a to za účelom zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia.
Potvrdenie, vyhlásenie a čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti – aký je rozdiel?
V súvislosti s potvrdením bezinfekčnosti alebo bezpríznakovosti sa môžeme stretnúť s niekoľkými výrazmi. Najčastejšie ide o potvrdenie, vyhlásenie alebo čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti jednotlivca. Aké sú medzi nimi rozdiely?
Potvrdenie
Potvrdenie o bezinfekčnosti vydáva lekár alebo zdravotný pracovník. Na základe vyšetrenia pacienta, najčastejšie testu na COVID-19 či iné infekčné ochorenie, písomne potvrdzuje, že pacient nie je nositeľom tohto ochorenia. Potvrdenie o bezinfekčnosti môže vydať aj po ukončení nariadenej karantény.
Lekár na žiadosť vystavuje aj potvrdenie o prekonaní covidu pri cestovaní a potvrdenie o očkovaní. Vzory týchto dokumentov sme pre vás pripravili v slovenskom, anglickom aj nemeckom jazyku.
Stiahnite si zdarma Potvrdenia o prekonaní COVID-19
V prípade, že budete potrebovať preklad potvrdenia do iného jazyka, neváhajte a obráťte sa na nás. Poskytujeme bežné aj úradné preklady dokumentov v 270 jazykových kombináciách.
Vyhlásenie
Vyhlásenie o bezinfekčnosti alebo bezpríznakovosti nevystavuje lekár, ale jednotlivec. Za neplnoleté deti vyhlásenie vystavuje zákonný zástupca.
Vyhlásenie o bezpríznakovosti obsahuje základné údaje o pacientovi, informáciu o tom, že osoba nemá konkrétne príznaky ochorenia, že regionálny úrad verejného zdravotníctva ani lekár všeobecnej zdravotnej starostlivosti osobe nenariadil karanténne opatrenie a že osoba nebola v kontakte s niekým, kto bol na ochorenie pozitívny.
Čestné vyhlásenie
S pojmom čestné vyhlásenie sa najčastejšie stretávame v práve. V tomto kontexte ide o jeden z podkladov pre rozhodnutie štátneho orgánu. Čestné vyhlásenie je náhradou za listinný dôkaz v správnom konaní, osvedčuje (ale nedokazuje) určité skutočnosti.
Formou čestného vyhlásenia sa tiež osvedčujú predpoklady pre výkon určitých povolaní alebo splnenie iných povinností, teda môže ísť napríklad o čestné vyhlásenie o bezúhonnosti alebo čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti či bezpríznakovosti.
V prípade bezinfekčnosti súvisiacej s COVID-om môže jednotlivec sám za seba čestne vyhlásiť, že má negatívny výsledok RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 alebo negatívny výsledok antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie.
Bezinfekčnosť a bezpríznakovosť – rozdiel
Bezinfekčnosť je stav, kedy človek netrpí žiadnym infekčným ochorením. Najčastejšie býva vyplnené zákonnými zástupcami dieťaťa, a to pred jeho odchodom do školy v prírode, na táborový pobyt pre deti a podobne. Týmto vyhlásením sa zákonní zástupcovia dieťaťa zaväzujú, že dieťa netrpí žiadnym ochorením, ktorým by mohlo ohroziť ostatné deti v skupine.
Bezpríznakovosť je stav, kedy človek netrpí príznakmi žiadneho ochorenia. Vo vyhlásení o bezpríznakovosti sú tieto príznaky menované (napríklad bolesť hlavy a tela, zvýšená telesná teplota, známky ochorenia dýchacích ciest a podobne). Osoba vyplnením vyhlásenia potvrdzuje, že nemá tieto symptómy.
Kto vydáva potvrdenia a vyhlásenia?
Tlačivá o bezinfekčnosti a bezpríznakovosti môže vystaviť jednotlivec sám za seba alebo o to požiadať svojho lekára. Deťom vystavuje vyhlásenie zákonný zástupca.
Lekár
Lekár zodpovedajúci za starostlivosť o pacienta môže na vyžiadanie vystaviť tlačivo Potvrdenie lekára o bezinfekčnosti žiadateľa. Tento dokument musí obsahovať základné údaje o pacientovi, teda meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto bydliska.
Lekár v dokumente písomne potvrdzuje, že pacient je / nie je nositeľom prenosného ochorenia a či mu a bola alebo nebola nariadená karanténa pre podozrenie z nákazy uvedenou chorobou. Dokument musí obsahovať dátum vystavenia, podpis a pečiatku lekára.
Zákonný zástupca
Vyhlásenie za neplnoletého žiaka vystavuje jeho zákonný zástupca, ktorým je zvyčajne rodič. Na tlačive sa budú nachádzať osobné údaje žiaka, no tlačivo podpisuje rodič. Ten je v tomto prípade zodpovedný za správnosť všetkých informácií vo vyhlásení.
Plnoletý žiak
Plnoletí žiaci môžu vystavovať vyhlásenia o bezinfekčnosti alebo bezpríznakovosti sami za seba. Nepotrebujú podpis rodiča, no nesú plnú zodpovednosť za správnosť údajov vo vyhlásení.
Typy potvrdenia o bezinfekčnosti
Všetky typy potvrdení pojednávajú o zdravotnom stave osoby, no môžu sa do určitej miery líšiť svojím obsahom.
Potvrdenie o bezinfekčnosti dieťaťa
Potvrdenie o bezinfekčnosti dieťaťa sa vzťahuje najmä na zdravotný stav dieťaťa. Týka sa príznakov, diagnostikovaných ochorení a liečiv, ktoré dieťa užíva. Potvrdenie vypĺňa lekár, zákonný zástupca alebo plnoletý študent.
Potvrdenie o bezinfekčnosti prostredia
Potvrdenie o bezinfekčnosti prostredia dieťaťa sa vzťahuje najmä na zdravotné opatrenia, prítomnosť infekcie v rodine a podobne. Rodič potvrdzuje, že orgán štátneho zdravotného dozoru ani ošetrujúci lekár nenariadil dieťaťu ani jeho rodičom alebo iným osobám, ktoré s ním žijú v spoločnej domácnosti, karanténne opatrenie. Taktiež vyhlasuje, že dieťa neprišlo do styku s osobami, ktoré ochoreli na prenosnú chorobu.
Čestné vyhlásenie o bezpríznakovosti (COVID-19)
Vyhlásenie o bezpríznakovosti COVID-19 sa týka konkrétneho infekčného ochorenia a príznakov, ktoré s ním súvisia. Jednotlivec alebo zákonný zástupca žiaka potvrdzuje, že nemá príznaky ako horúčku, prejavy infekcie dýchacích ciest a podobne.
Potrebujete úradný alebo bežný preklad dokumentov spojených s ochorením COVID-19? Kontaktujte nás prostredníctvom formulára a my vám obratom pomôžeme.