Ktoré jazyky patria medzi románske jazyky?
Odpoveď na otázku, koľko románskych jazykov existuje, nie je jednoznačná. Často nevieme určiť, či ide o nárečie alebo samostatný jazyk. Detailnejší zoznam moderných románskych jazykov zahŕňa 32 živých a 1 vymretý jazyk, dalmáčtinu.
- Ibero-románske: portugalčina, galícijčina, mirandčina, astúrčina, leónčina, španielčina, aragónčina, jazyk ladino.
- Okcitánsko-románske: katalánčina, okcitánčina, gaskončina.
- Galo-románske: francúzština, frankoprovensalčina.
- Réto-románske: romanši, ladinčina, friulčina.
- Galsko-románske: piemontčina, ligúrčina, lombardčina, emiliánčina-romaňolčina.
- Taliansko-románske: taliančina, dalmáčtina, toskánčina, romanesko, korzičtina, sardínčina, sassariská sardínčina, neapolčina, jazyk istriot.
- Východná skupina: rumunčina (dákorumunčina), istrorumunčina, arumunčina, meglenorumunčina.
Španielčina
Španielčina je najrozšírenejší románsky jazyk. Dnes na svete používa španielčinu ako materinský jazyk okolo 500 miliónov ľudí, v počte hovoriacich ju tak predbieha iba mandarínska čínština. Ako hlavný úradný jazyk ju používa Španielsko a prevažná časť Latinskej Ameriky.
Francúzština
Francúzština je románsky jazyk, ktorým sa hovorí najmä vo Francúzsku, Belgicku, Švajčiarsku, Kanade a v niekoľkých krajinách v Afrike. Zaujímavosťou je, že z francúzštiny pochádza veľká časť medzinárodných slov – až 70 % slov v dnešnej angličtine má francúzsky (a teda latinský) pôvod.
Taliančina
Štandardná taliančina je založená na toskánskych dialektoch a je „kompromisom“ medzi jazykmi južného Talianska a galo-románskymi jazykmi. Na rozdiel od iných románskych jazykov používa zdvojené (dlhé) spoluhlásky. Taliančina bola prvýkrát formalizovaná v 14. storočí dielami Dante Alighieriho.
Katalánčina
Katalánčina je rozšírená v oblasti Katalánska, ale aj na Baleárskych ostrovoch, na rozhraní medzi Katalánskom a Aragónskom, vo Valencii (valencijčina), a v niektorých oblastiach francúzskych Pyrenejí. Denne katalánčinou hovorí až 11 miliónov ľudí. Katalánčina sa najviac podobá na okcitánsky jazyk južného Francúzska a španielčinu.
Portugalčina
Portugalčina je používaná v mnohých častiach sveta. Je to úradný jazyk Portugalska, ako aj Brazílie, Mozambiku, Angoly a Kapverd. Je šiestym najviac hovoreným jazykom na svete, má okolo 215 miliónov rodených hovoriacich. Portugalčina je zároveň druhým najrýchlejšie rastúcim európskym jazykom, hneď po angličtine.
Rumunčina
Rumunčina je balkánsko-románsky jazyk, ktorým hovorí približne 26 miliónov rodených hovoriacich. Je úradným a národným jazykom Rumunska a Moldavska a je jedným z úradných jazykov Európskej únie. Slovnú zásobu tvorí 66 % latinských slov a 20 % slovanských slov.
Klasifikácia
Klasifikácia románskych jazykov je náročná, pretože väčšina jazykovej oblasti je dialektovým kontinuom. Spolu s latinkou (ktorá sa nezahŕňa medzi románske jazyky) a niekoľkými zaniknutými jazykmi starovekého Talianska tvoria tieto jazyky taliansku vetvu indoeurópskej jazykovej rodiny.
História románskych jazykov
Románske jazyky sa vyvinuli z ľudovej latinčiny neskorolatinského obdobia, nazývanej sermo romana rustica, a teda nie z písanej latinčiny. Ľudová latinčina alebo vulgárna latinčina označuje všetky hovorené nárečia latinčiny v Rímskej ríši (najmä v západných provinciách) zhruba do obdobia 9. storočia, kedy sa z jednotlivých nárečí vyvinuli románske jazyky.
Na začiatku 21. storočia považovalo niektorý z románskych jazykov za svoj materinský asi 920 miliónov ľudí. 300 miliónov ľudí používa románsky jazyk ako druhý jazyk. K tomuto číslu je možné pridať nezanedbateľný počet rečníkov románskych kreolských jazykov. Tie predstavujú zjednodušené alebo pidžin formy jazykov a sú rozptýlené po celom svete.
Dejiny románskej jazykovej skupiny sú dobre zdokumentované. Latinské alebo románske spisy existujú už viac než 2 500 rokov. Vďaka nim môžu jazykovedci skúmať vznik a vývoj jednotlivých jazykov.