Papuánske jazyky existujú v zložitom a rozdrobenom jazykovom prostredí už 40 000 rokov. Vo všetkých oblastiach sa navzájom ovplyvňujú, vrátane základnej slovnej zásoby a gramatiky. Etymológia neprináša jednoznačné výsledky, pretože množstvo jazykových výpožičiek sťažuje štúdium väzieb medzi papuánskymi jazykmi. Dokumentácia mnohých papuánskych jazykov začala až v polovici 20. storočia.
Ktoré jazyky patria do papuánskej jazykovej skupiny?
Odhaduje sa, že do skupiny papuánskych jazykov patrí viac než 850 jazykov. Podrobne študovaná bola iba štvrtina z nich, preto sa vzťahy medzi nimi budú aj naďalej revidovať. Výskum je stále sporný, no naznačuje päť hlavných skupín: transnovoguinejské jazyky, západopapuánske, severopapuánske, východopapuánske a juhopapuánske jazyky. Prijímaná klasifikácia podľa Würma (aktualizovaná), v zátvorke počet jazykov:
- amto-musanské jazyky (2),
- jazyky zálivu Geelvink (12),
- kwomtari-baibai (6),
- sepiksko-ramuské jazyky (104),
- sko (7),
- toricelliovské jazyky (48),
- transnovoguinejské jazyky (598),
- východné jazyky polostrova Vtáčia hlava (3),
- východopapuánske jazyky (36),
- západomayské jazyky (7),
- západopauánske jazyky (26).
Medzi papuánske jazyky patria aj ďalšie izolované jazyky:
- karkar-yuri,
- kibiri,
- burmesobusa,
- karkar-yuri,
- yale.
Kde sa využívajú papuánske jazyky
Papuánske jazyky sú rozšírené v štáte Papua Nová Guinea a jej okolí. Táto oblasť zahŕňa celý ostrov Nová Guinea a pobrežné ostrovy Nová Británia, Nové Írsko, Sorenarwa a Biak, ako aj priľahlé oblasti východnej Indonézie, najmä ostrovy Timor, Alor a Halmahera. V tejto oblasti sa hovorí približne 1 100 jazykmi, čo je asi štvrtina svetovo známych jazykov. Zahŕňajú približne 800 papuánskych jazykov a 300 austronézskych jazykov .
Najznámejší papuánsky jazyk
Papuánskymi jazykmi hovoria zhruba 3 až 4 milióny jednotlivcov. Najväčším a najznámejším papuánskym jazykom je jazyk enga, ktorým hovorí asi 170 000 ľudí v provincii Enga, Papua Nová Guinea. Ide o domorodý jazyk kmeňa Enga, roľníkov žijúcich usadlým životom.