Ktoré jazyky patria do indoiránskej skupiny
Moderné indoiránske jazyky delíme na 3 vetvy: indoárijské jazyky vrátane dardských jazykov, iránske jazyky a núristanské jazyky. Niekedy sa môžeme stretnúť aj s delením, ktoré považuje dardské jazyky za samostatnú 4. vetvu. Na začiatku 21. storočia hovorila indoiránskymi jazykmi takmer miliarda jednotlivcov, z ktorých väčšina žila v širokom regióne juhozápadnej a južnej Ázie. Medzi najznámejšie idoiránske jazyky patrí:
- Indoárijské jazyky – hindčina, rómčina, bengálčina, nepálčina, maráthčina, maldivčina, sinhalčina, garhválčina, kumaončina, západné pahárske jazyky, sanskrit.
- Iránske jazyky – iránska perzština, daríjčina, tadžičtina, lurčina, tatčina, médčina, partčina, balúčtina, gílačtina, kurdčina, talyština, avestčina, sacké jazyky.
- Dardské jazyky – damélčina, gavarbátčina, kašmírčina, khovarčina, kóhistančina, pašaiština, phalúrčina, šiná, šumáštčina.
- Núristanské jazyky – aškúnčina, kamvirčina, katčina, prasunčina, tregámčina, vaigalčina.
Vývoj indoiránskych jazykov
Najstaršími indoiránskymi jazykmi sú védsky sanskrit, staršia a mladšia avestčina a starý perzský jazyk. Pôvodné umiestnenie indoiránskej jazykovej skupiny bolo pravdepodobne na sever od moderného Afganistanu, východne od Kaspického mora, v oblasti dnešného Turkménska, Uzbekistanu a Tadžikistanu.
Existuje hypotéza, že ľudia, ktorí hovorili pôvodným indoiránskym jazykom, migrovali v 2. tisícročí pred naším letopočtom na juh a západ. Usadili sa na širokom území Blízkeho východu, kde sa v súčasnosti hovorí modernými indoiránskymi jazykmi. Prvý indoiránsky literárny dokument sa nazýva Ṛigveda (asi 1500 p. n. l.) a je z neho zrejmé, že Indoárijci najskôr osídlili severozápad indického subkontinentu. Migrácií bolo v priebehu histórie niekoľko.
Kde sa používajú indoiránske jazyky
Dnes sú indoiránske jazyky rozšírené prevažne v severnej časti južnej Ázie. Hovoria nimi obyvatelia v krajinách: India, Bangladéš, Pakistan, Nepál, Bhután, Srí Lanka, Maledivy, Irán, Afganistan, Turecko, severný Irak a severovýchodná Sýria. Indoiránske jazyky sa používajú aj v literatúre niektorých svetových náboženstiev: indoárijské jazyky v budhizme, hinduizme, džinizme a sikhizme, iránske jazyky v zoroastrizme a manicheizme.
Najpoužívanejší indoiránsky jazyk
Najpoužívanejším indoiránskym jazykom je perzština, západoiránsky jazyk patriaci do iránskej vetvy indoiránskych jazykov. Perzština je pluricentrický jazyk, ktorým sa hovorí prevažne v Iráne, Afganistane a Tadžikistane v troch vzájomne zrozumiteľných štandardných variantoch: iránska perzština, perzština Dari a tadžická perzština.
Na celom svete žije približne 110 miliónov perzských hovoriacich vrátane Peržanov, Tadžikov, Hazarov, Kaukazských Tatov a Aimaqov. Perzský jazyk ovplyvnil formovanie mnohých moderných jazykov v Ázii a Európe. Perzština sa píše pomocou perzskej abecedy, čo je upravený variant arabskej abecedy.