Termín morfológia je gréckeho pôvodu a skladá sa zo slov morf-, čo znamená „tvar, forma“ a -ológia, čo znamená „štúdium niečoho“. Morfológia je subdisciplínou lingvistiky a prvýkrát bola pomenovaná v roku 1859 nemeckým lingvistom Augustom Schleicherom, ktorý tento výraz použil na štúdium formy slov. S morfológiou pracuje aj etymológia – veda, ktorá skúma pôvod slov alebo ich častí (morfém).
Morfológia je zložená z 3 častí: náuka o slovných druhoch, náuka o gramatických kategóriách a náuka o tvarotvorných procesoch. Morfologické hľadisko je základom typologickej klasifikácie jazykov na analytické, flektívne a aglutinačné.
Slová z hľadiska morfológie
Slová môžeme rozdeliť na dve skupiny: lexikálne (alebo obsahové) a funkčné (alebo gramatické). Lexikálne slová zahŕňajú podstatné mená, slovesá, prídavné mená a príslovky. Do tejto skupiny možno pravidelne pridávať nové slová. Funkčné slová sú spojky, predložky či zámená – nové slová nemôžu byť (alebo sú len veľmi zriedka) pridané do tejto skupiny.
Podľa polohy v morfematickej štruktúre môžeme morfémy rozdeliť na koreňové morfémy (základ slova), prefixy (predpony), sufixy (prípony) a interfixy (spájacie morfémy). Prefixy sa pridávajú na začiatok inej morfémy, prípony sa pridávajú na koniec. Existujú aj infixy (vpony), morfémy ktoré sa vkladajú do iných morfém a circumfixy, ktoré sa pripájajú k inej morféme na začiatku aj na konci.
- Jedno slovo môže byť zložené z jednej lexikálnej morfémy: pes,
- mať predponu: u-vidieť,
- mať prípony: dom-ček,
- mať vponu: hor-ľ-avý,
- mať spájaciu morfému: cokr-o-vary,
- mať circumfix (často v nemčine): ge-spiel-t.
Tvaroslovie sa zaoberá aj slovnými druhmi
Slovný druh je trieda slov (súbor), ktoré majú rovnaké využitie vo vete, rovnaké gramatické kategórie a rovnaký všeobecný význam alebo funkciu. Slovný druh možno definovať aj ako lexikálno-gramatické triedy slov. V slovenskom jazyku v súčasnosti rozlišujeme desať slovných druhov. Podľa toho, či ich môžeme skloňovať alebo časovať, delíme slovné druhy na ohybné a neohybné. Ďalej sa delia na plnovýznamové a neplnovýznamové.
Morfológia je dôležitým prvkom každého jazyka. Vďaka tvarosloviu poznáme základné rozdelenie slovných druhov a dokážeme ich štylisticky využiť. Vieme určiť slovnodruhovú a syntaktickú platnosť všetkých slovných druhov, poznáme vzory a vieme ich aplikovať v správnom tvare. Dokážeme uplatniť gramatické kategórie slovných druhov pri tvorbe viet a všímať si, v ktorých slohových postupoch sa najviac uplatňujú. Tieto schopnosti sú dôležité pre pochopenie stavby, funkcie a vývinu jazyka.