Afrika je kontinent s najväčším počtom jazykov na svete
Afrika je kontinent s najväčším počtom používaných jazykov. Odhaduje sa, že je ich viac než 2 000 v závislosti od kritérií, ktoré sa pri ich rozlišovaní používajú. Môžeme tu započuť približne 800, čo svedčí o neuveriteľnej jazykovej rozmanitosti tohto kontinentu. Zaujímavá je predovšetkým ich diverzita, pretože mnohé africké jazyky majú unikátne gramatické štruktúry, špecifické zvuky a bohaté kultúrne dedičstvo. Niektoré sú tónové, iné majú rozvinutý systém zdvorilostných a spoločenských výrazov.
Mnohé z jazykov sú založené na nezvyčajných zvukoch, ako napríklad „klikavý” jazyk xhosa, ktorým hovorí približne 19 miliónov ľudí v Južnej Afrike a Zimbabwe. Xhosa a ďalšie príbuzné jazyky, ako zulu či sesotho, obsahujú klikové spoluhlásky, ktoré im dodávajú jedinečný zvukový charakter. Klikové jazyky sú však najviac zastúpené v khoisanských jazykoch, ktoré sa používajú najmä medzi pôvodnými obyvateľmi púšte Kalahari.
Africké jazykové rodiny
Africké jazyky patria do štyroch hlavných jazykových rodín, pričom každá z nich má svoje vlastné charakteristiky a historický vývoj.
- Afroázijské jazyky – táto skupina zahŕňa asi 200 jazykov, rozšírených v severnej Afrike, na Blízkom východe a v časti Sahelu. Medzi najznámejšie patrí arabčina, ktorou hovorí približne 150 miliónov ľudí v afrických krajinách, ďalej berberské jazyky, ktoré sú dominantné v Maroku, Alžírsku a Tunisku, a amharský jazyk, ktorý je úradným jazykom Etiópie.
- Nilosaharské jazyky – táto jazyková rodina sa rozprestiera naprieč strednou a východnou Afrikou a zahŕňa približne 100 jazykov. Hoci nie sú tak početné ako iné skupiny, patria medzi ne jazyky významných etnických skupín, ako sú maasajčina, ktorou hovoria Maasajovia v Keni a Tanzánii, či kanuri, používaná v okolí Čadského jazera.
- Nigersko-konžské jazyky – najväčšia a najrozšírenejšia jazyková rodina v Afrike spája asi 1 000 rôznych jazykov a zahŕňa viac než 200 miliónov hovoriacich. Sem patrí aj swahilčina, ktorá je jedným z najznámejších jazykov Afriky a slúži ako lingua franca vo východnej Afrike, najmä v Keni, Tanzánii, Ugande a Rwande. Swahilčina je známa tým, že obsahuje veľa slov prevzatých z arabčiny a iných jazykov. Do tejto skupiny patrí aj yorubčina a igbo, ktoré sú dôležitými jazykmi v Nigérii, či zulu a xhosa v Južnej Afrike.
- Khoisanské jazyky – táto skupina zahŕňa približne 30 jazykov, ktoré sú známe predovšetkým pre klikové spoluhlásky. Používajú ich menšie komunity v Namíbii, Botswane a Južnej Afrike, predovšetkým kmeň Sanov. Tieto jazyky sú považované za jedny z najstarších na svete a môžu poskytovať cenné poznatky o ranom vývoji ľudskej reči.
Najpoužívanejšie africké jazyky
Afrika je jazykovo nesmierne rozmanitá, ale niektoré jazyky vynikajú svojím širokým rozšírením a veľkým počtom hovorcov. Medzi najpoužívanejšie africké jazyky patria:
- arabčina (približne 150 miliónov hovorcov v severnej Afrike),
- swahilčina (viac ako 100 miliónov hovorcov vo východnej Afrike),
- hausa (približne 50 miliónov hovorcov, hlavne v Nigérii, Nigere a Čade),
- yorubčina (viac než 40 miliónov hovorcov v západnej Afrike, najmä v Nigérii),
- igbo (viac ako 30 miliónov hovorcov, prevažne v Nigérii),
- amharčina (okolo 32 miliónov hovorcov v Etiópii),
- zulu (približne 28 miliónov hovorcov v Južnej Afrike),
- xhosa (viac ako 19 miliónov hovorcov v Južnej Afrike a Zimbabwe).
Jazyková rozmanitosť a viacjazyčnosť
Vzhľadom na obrovskú jazykovú rozmanitosť Afriky je viacjazyčnosť bežnou súčasťou každodenného života. Mnoho Afričanov hovorí dvoma, tromi alebo viacerými jazykmi, pričom často kombinujú miestny jazyk, regionálny jazyk a niektorý z koloniálnych jazykov, ako sú angličtina, francúzština alebo portugalčina. Napríklad v Nigérii, ktorá má viac než 500 jazykov, je angličtina úradným jazykom, zatiaľ čo v Senegale hrá podobnú úlohu francúzština.
V niektorých afrických krajinách dochádza k postupnému zániku menších jazykov, keďže mladšie generácie preberajú dominantnejšie jazyky pre lepšie pracovné a vzdelávacie príležitosti. Napriek tomu sa v mnohých komunitách snažia uchovávať tradičné jazyky prostredníctvom školských programov, literatúry a médií v miestnych jazykoch.
Afrikánčina – vznik a pôvod
Afrikánčina sa z holandského ľudového jazyka, ktorý v priebehu 18. storočia používali európski (holandskí, francúzski a nemeckí) osadníci v Južnej Afrike. Niektorí lingvisti sa domnievajú, že afrikánčina bola pôvodne pidžin a potom sa vyvinula ako kreolský jazyk. Fungovala ako spoločný komunikačný prostriedok medzi Holanďanmi a ich africkými a juhoázijskými otrokmi.
Napriek tomu, že afrikánčina prevzala slová z iných jazykov vrátane nemčiny a khoisanských jazykov, odhaduje sa, že 90 až 95% slovníka afrikánčiny je holandského pôvodu.
Holandčina a afrikánčina majú vysoký stupeň vzájomnej zrozumiteľnosti, najmä v písomnej forme. Hovorová afrikánčina bola ovplyvnená angličtinou veľkým počtom fonologických, gramatických a lexikálnych pôžičiek.
S približne 7 miliónmi rodených hovorcov v Južnej Afrike (13,5 % populácie) je afrikánčina tretím najrozšírenejším jazykom v tejto krajine. Rozšírená je aj ako druhý alebo tretí jazyk, celkový odhad rečníkov sa pohybuje medzi 15 a 23 miliónmi.
Afrikánčina má najširšiu geografickú a rasovú distribúciu zo všetkých 11 oficiálnych jazykov Južnej Afriky. Ide o väčšinový jazyk západnej polovice Južnej Afriky. Do 20. storočia bola v formálne považovaná za holandský dialekt.
Južná Afrika
Južná Afrika je najjužnejším regiónom afrického kontinentu. Patrí sem 5 štátov: Botswana, Lesotho, Namíbia, Juhoafrická republika a Svazijsko. Na východe a juhovýchode ju obmýva Indický oceán a na západe a juhozápade Atlantický oceán. V Indickom oceáne, oddelený Mozambickým prielivom, leží najväčší ostrov Afriky – Madagaskar.
V Južnej Afrike žije takmer 60 miliónov ľudí. Väčšina z nich obýva južné a juhovýchodné časti regiónu s príjemnejším podnebím. Vyrástli tu najväčšie a najmodernejšie mestá Afriky: Johannesburg, Kapské Mesto, Pretória, Harare či Maputo.
Obyvatelia Južnej Afriky sa dorozumievajú veľkým počtom jazykov. K tým najpoužívanejším patrí angličtina, portugalčina, afrikánčina a početné domorodé jazyky, napríklad jazyk zulu, xhosa, vendčina, sothčina a ďalšie.
Základné frázy a pozdravy v africkom jazyku
- Hallo – Ahoj
- Goeie more – Dobré ráno
- Goeie middag – Dobrý deň
- Goeie nag – Dobrú noc
- Hoe gaan dit met jou? – Ako sa máš?
- Goed, dankie, en met jou? – Dobre, ďakujem, a ty?
- Wat is jou naam? – Ako sa voláš?
- My naam is … – Volám sa…
- Bly te kenne – Teší ma, že ťa spoznávam
- Lekker dag! – (Maj) pekný deň!
- Asseblief – Prosím
- Dankie – Ďakujem
- Jammer – Prepáč
- Ek verstaan – Rozumiem
- Ek verstaan nie – Nerozumiem
V Translata zabezpečujeme preklady vyše 70 svetových jazykov. Z afrických jazykov je to somálčina, ktorou sa hovorí najmä v Somálsku, Džibutsku a častiach Kene, a swahilčina, ktorá je jeden z najrozšírenejších jazykov východnej Afriky, používaný v Tanzánii, Keni, Ugande a ďalších krajinách. Preklady pomáhajú firmám, inštitúciám aj jednotlivcom efektívne komunikovať v tomto rozmanitom regióne.