Čo sú to izolované jazyky
Izolovaný jazyk definujeme ako prirodzený jazyk bez preukázateľného vzťahu s inými jazykmi, teda taký, u ktorého nebolo preukázané, že má spoločného predka s iným jazykom. Izolované jazyky sú v skutočnosti jazykové rodiny, ktoré pozostávajú iba z jedného jazyka. Medzi často uvádzané príklady patrí baskičtina, kórejčina, jazyk ainu alebo burushaski, hoci v každom prípade menšina lingvistov tvrdí, že preukázali vzťah s inými jazykmi.
Hranice medzi jednotlivými jazykmi sú často nejasné. To, čo jedného dňa považujeme za číry dialekt, môžeme ďalší deň povýšiť na plnohodnotný jazyk. Táto vlastnosť ovplyvňuje aj všeobecné chápanie izolovaných jazykov. Napríklad donedávna bola japončina považovaná za príkladnú formu izolovaného jazyka. Dnes je však zahrnutá do rodiny japonských jazykov s menšími ryukyuánskymi jazykmi. Z toho dôvodu je ťažké presne určiť presný počet izolovaných jazykov. Predpokladá sa , že momentálne je ich na svete medzi 86 a 129.
Vznik a zánik izolovaných jazykov
Izolované jazyky sú od ďalších jazykov zvyčajne oddelené nielen genealogicky („geneticky”), ale aj geologicky. Môžu sa vyvinúť v oblastiach, ktoré sú izolované od ďalších národov, napríklad na ostrovoch (Japonské ostrovy, Oceánia – Papua Nová Guinea) Keďže neprišli do styku s inými jazykmi, nepreberali nové slová a príliš sa nevyvíjali. Izolované jazyky v minulosti mohli mať „príbuzných”, ktorí ale zanikli, napríklad kvôli malému počtu hovoriacich alebo veľkému vplyvu ďalších jazykov.
Väčšina izolovaných jazykov sa používa na menšom geografickom území. Z toho vyplýva aj menší počet hovoriacich, mnohé z nich preto klasifikujeme ako ohrozené jazyky. Izolované jazyky môžu zaniknúť spolu s pôvodným obyvateľstvom alebo v dôsledku kultúrnych a politických zmien. Zánik alebo úmrtie jazyka sa zvyčajne zaznamená po tom, čo zomrie posledný známy rečník.
Príklady izolovaných jazykov podľa kontinentov
Izolované jazyky môžeme nájsť na všetkých kontinentoch sveta. Niektoré sú dnes pomerne rozšírené aj napriek globalizácii, iné už zanikli. Toto sú tie najznámejšie z nich:
Afrika
- Sandawe – izolovaný jazyk používaný v Nigérii, na severozápade regiónu Dodoma.
- Bangime – izolovaný anti-jazyk v Mali, používa ho malá komunita, ktorá prostredníctvom tohto jazyka bráni cudzincom, aby porozumeli ich komunikácii.
- Hadza – jazyk na južnom brehu jazera Eyasi na juhozápade oblasti Arusha. Má len 1 000 rečníkov no stále sa intenzívne používa.
Ázia
- Burushaski – jazyk Pakistanu používaný v údolí Hunza v Gilgit-Baltistane.
- Elamit – zaniknutý jazyk, v minulosti sa ním hovorilo pozdĺž severovýchodného pobrežia Perzského zálivu
- Nivkh – jazyk používaný na území Ruska, v dolnom povodí rieky Amur a v severnej časti Sachalinu.
Oceánia
- Jazyk Tiwi – hovoria ním obyvatelia ostrovov Tiwi. Je to jeden z asi 10 % austrálskych domorodých jazykov, ktoré sa deti stále učia.
- Ata – patrí medzi papuánske jazyky, hovorí sa ním na centrálnej vysočine Novej Británie.
- Abinomn – izolovaný jazyk Indonézie.
Európa
- Baskičtina – baskický jazyk, ktorý sa používa v historickej oblasti Baskicka medzi Francúzskom a Španielskom.
Severná Amerika
- Kutenai – jazyk používaný na severovýchode Idaha, severozápadnej Montany a juhovýchodnej Britskej Kolumbie .
- Purépecha – malá jazyková rodina používaná v Mexiku, jazyk starodávneho Tarascanského kráľovstva.
- Yana – zaniknutý jazyk, ktorý sa používal v severnej Kalifornii do roku 1916.
Južná Amerika
- Camsá – ohrozený jazyk používaný v Kolumbii.
- Chimane – používaný v Bolívii, pozdĺž rieky Beni.
- Mapuche – jazyk rozšírený v Čile.
Môže byť znaková reč izolovaná?
Množstvo posunkových jazykov vzniklo nezávisle, bez akéhokoľvek jazykového predka, a teda ide o izolované jazyky. Najznámejším z nich je nikaragujský posunkový jazyk. Napríklad v Tanzánii je sedem škôl pre nepočujúcich, každá s vlastným posunkovým jazykom. Rôzne znakové reči sa vyvíjajú aj v jednotlivých komunitách s vysokým výskytom sluchových postihnutí.
Tip na čítanie: Najpoužívanejšie jazyky na svete.